خاک گلدان و خاک باغچه را چگونه و با چه روش هایی تقویت کنیم ؟

نحوه انتقال خاک گلدان توسط کامیون های باربری رشت و باربری رامسر و باربری نوشهر

چگونه خاک گلدان و باغچه را تقویت کنیم 

همان طور که می دانید برای آن که یک گل یا گیاه رشد خوبی داشته باشد بایستی حتما خاک آن تقویت گردد ، برای داشتن خاک سالم راهکارهایی زیادی وجود داشته که ما در این مقاله قصد داشته چند نمونه از آن ها را خدمت شما عزیزان ارائه دهیم .

تقویت خاک گلدان

 

خاک نیز همچون انسان ها برای سالم ماندن بایستی ترکیب متعادل عناصر را در اختیار داشته باشد .

چرا که هر یک از این عناصر در یکی از فرایند های مختلف بسیار موثر خواهند بود . به عنوان نمونه برای تولید کلروفیل و نیز عمل فتوسنتز به آهن نیاز می باشد .

راهکارهایی برای تقویت گلدان

نکاتی مهم جهت داشتن خاکی سالم و تقویت شده برای گلدان و استفاده از پرسنل مراکز حمل اثاثیه منزل در رشت جهت حمل خاک گلدان

  • اطمینان از کافی بودن هوا و آب مورد نیاز خاک

شما با شخم زدن خاک به کمک یک چنگال پهن می توانید مسیری را برای آب ، هوا و ریشه گیاهان باز نمایید .

این کار ارگانیسم های درون خاک را نیز بسیار تحت تاثیر قرار خواهد داد .

  • اجتناب از ور رفتن زیاد با خاک که این نکات را باید به کارگران باربری تنکابن یادآوری کرد

زیر و رو کردن بیش از حد خاک ساختار آن را تخریب نموده و باعث اذیت شدن میکرو ارگانیسم های درون آن می گردد .

  • خودداری از بیرون کشیدن گیاه در انتهای فصل

گیاهان را از سطح زمین خارج نموده و ریشه ها را در زمین باقی گذاشته تا خود تجزیه شده و باعث تغذیه شدن خاک نیز گردند .

  • خالی نگذاشتن خاک  

به هیچ عنوان خاک را ترک نکرده و خالی نگذارید ، سعی کنید همواره به کمک برگ ها ، مقوا ، یک مالچ ارگانیک از تراشه های چوب و یا روزنامه خاک را بپوشانید تا تابش نور خورشید زیاد از حد مستیقم نباشد .

  • استفاده از مواد آلی

خاک برای تقویت و نیز حمایت از رشد مطلوب گیاهان به مواد آلی نیاز خواهد داشت . برای رساندن مواد آلی به خاک حتما نباید به آن کود شیمایی داد

بلکه شما می توانید با در نظر گیری پوشش های گیاهی نظیر حبوبات که باعث ترمیم نیتروژن در خاک شده مواد آلی و ارگانیک را به آن برسانید .

  • استفاده از کود ورمی کمپوست

کود کمپوست باعث شده که خاک همواره غذایی را در اختیار داشته باشد . اضافه کردن کود کمپوست به خاک ، هم به صورت چند مرحله و در حجم کم در طی سال انجام شده و هم می توان یک بار در سال مقدار زیادی از این کود را به خاک گیاهان افزود .

  • شناخت خاک گیاه  

هر چه شما نسبت به خاک مورد نظر اطلاعات بیشتری داشته باشید خیلی بهتر به آن رسیدگی نموده و به خوبی گیاه درون آن را از شر حشرات و بیماری ها ایمن خواهید نمود .

به طور حرفه ای خاک و مواد غذایی موجود در آن را مورد بررسی قرار داده و ببینید که چه چیزی کم دارد .

علاوه بر آن شما می توانید با این کار پی ببرید که چه گیاهی در این خاک رشد خوبی خواهد داشت . مثلا ممکن است نیتروژن درون این خاک برای رشد گوجه کاملا مطلوب بوده اما برای ذرت مناسب نباشد .

پس از شناخت خاک شما می توانید کمبودهای آن را جبران نموده و غذای آن را با توجه به چیزهایی که نیاز داشته انتخاب نمایید .

مواد عجیبی که به تقویت خاک کمک می کنند و دانستن این نکات برای کارگران باربری چالوس و باربری رویان و باربری نور ضروری است

پودر قهوه

بر خلاف قهوه دم کرده که اسیدی بوده پودر قهوه به افزایش سطح نیتروژن خاک کمک خواهد نمود .

پودر قهوه با توجه به نیتروژن بالایی که داشته باعث رشد سریع گیاهان شده و از آن جایی که از پتاسیم و فسفر نیز بهره مند بوده می توان آن را یک کود بسیار مفید برای خاک دانست .

این پودر همچنین در کنار رساندن غذا به گیاه ، تمامی مواد غذایی مورد نیاز آن را نیز تامین می نماید و به نوعی میکرو ارگانیسم های مفید را به طرف خاک جذب می نماید .

چای  

چای نیز از چند راه می تواند باعث تقویت خاک گردد که از بین آن ها می توان به چای کمپوست هوادهی شده اشاره نمود .

چای کمپوست با توجه به اکسیژن فراوانی که در اختیار داشته و برخورداری از جمعیت زیادی از باکتری های هوازی مفید ، نماتدها ، قارچ ها و پروتوزوآ گزینه بسیار مناسبی جهت تولید سم ومردیت می باشد .

میکرو ارگانیسم های درون این مواد به بارور شدن و سلامت خاک کمک خواهند نمود .

البته اکثر نیروهای با سابقه مراکز اسباب کشی تخصصی در رشت از این مدل کودها اطلاعات کافی دارند

برای تهیه کمپوست حتما نباید آن را از فروشگاه خریداری نمایید بلکه شما می توانید از چای های کیسه ای استفاده شده برای این کار کمک بگیرید .

تنها کافی است که کیسه چای شما از کاغذ, ابریشم و یا موسلین باشد . حتی اگر این گونه نبوده نیز شما می توانید کیسه را دور انداخته و چای مرطوب درون آن را به عنوان کود استفاده نمایید .

این کیسه های چای سبب شده نیتروژن و کربن فراوانی به کمپوست اضافه شده و علاوه بر تغذیه گیاهان با توجه به تجزیه کیسه های چای باعث کم شدن علف های هرز و حفظ آب بیشتر نیز خواهد شد .

علاوه بر آن شما می توانید با یک بطری اسپری حاوی چای تازه دم که بدون شکر و شیر بوده گیاهان خود را آبیاری نمایید . چرا که گیاهان به اسید تانیک علاقه مند بوده و به قوی تر شدن و سلامت آن ها کمک می نماید .

پوست موز نیز یکی دیگر از کودهای غنی شده از مواد معدنی است که کارگران باربری رودسر و باربری متل قو از آن استفاده می کنند

یکی دیگر از بهترین کودها برای تقویت خاک و رشد گیاهان پوست موز می باشد، چرا که پوست موز سرشار از کلسیم ، فسفر و پتاسیم و دیگر مواد معدنی ضروری خاک است .

طرز استفاده از پوست موز برای تقویت خاک می تواند به صورت برش های کوچک به خاک اضافه شده و نهایتا تا 6 سانت زیر سطح خاک قرار گیرد و یا این که آن را آسیاب نموده و پودر حاصله را به کود اضافه نمود .

ادرار !  

شاید باور آن کمی سخت بوده اما واقعا ادرار انسان با توجه به نیتروژن فراوانی که داشته باعث رشد و شادابی شاخ و بزرگ درختان شده و برای گیاهان علفی نظیر ذرت و سبزی نیز بسیار مطلوب می باشد .

البته استفاده از این ماده به طور مستقیم ، قطعا باعث سوزاندن گیاهان خواهد شد ، در واقع شما باید آن را در ظرفی جمع آوری نموده و با مقداری آب قاطی کرده و بعد در اطراف ریشه بریزید .

برای استفاده از این ماده برای روی نهال و یا گیاهان خیلی لطیف بایستی آن را خیلی بیشتر با آب رقیق نمود .

موارد دیگری جهت تقویت خاک گلدان که توسط کارگران باربری لاهیجان و باربری بندر انزلی و باربری لنگرود انجام می شود

کود انسانی

کود انسانی نیز مورد دیگری بوده که خیلی از باغداران ارگانیک از آن برای تقویت خاک و رشد گیاهان استفاده می کنند .

اما این نکته را در نظر داشته باشید که برای استفاده از این کود بایستی ابتدا خوب تحقیق نموده و بی گدار به آب نزنید .

آب تخم مرغ جوشیده

این روش نیز اگر چه چندان متعارف نبوده اما قطعا همچون دو روش قبل باعث حس انزجار در شما نخواهد شد .

برای تقویت خاک به کمک آب تخم مرغ جوشیده ، آبی که درون آن تخم مرغ را آبپز نموده اید را نگه داشته و پس از سرد شدن به خاک اضافه کنید . این آب کلسیم پوست تخم مرغ را به خود گرفته است .

پوست تخم مرغ    

پوسته تخم مرغ نیز منبع غنی کلسیم بوده و در تقویت خاک بسیار موثر خواهد بود . پوسته تخم مرغ می تواند مانع از پوسیدگی شکوفه های گیاه گوجه گردد .

صدف نیز یکی دیگر از مواد معدنی بسیار غنی می باشد که پرسنل باربری کلارآباد و باربری کلاردشت از آن بسیار استفاده می کنند

اگر در نزدیکی محل زندگی شما ساحلی وجود داشته باید بگوییم که شما می توانید از صدف های کنار ساحل نیز به عنوان ماده ای مفید برای تقویت خاک و رشد گیاهان استفاده نمایید .

صدف ها را خرد نموده و به خاک بیفزایید . این ذرات صدف سرشار از کربنات کلسیم بوده و باعث تولید خاک بیشتر شده و در واقع شما می توانید در اطراف گیاهان قرار گرفته در خاک قلیایی ، از آن استفاده نمایید .

آسپیرین

طی تحقیقات انجام شده استفاده مستقیم از ترکیب آب و آسپیرین باعث رشد صد در صدی دانه کاشته شده در خاک خواهد شد .

جهت استفاده از آسپیرین برای تقویت خاک می توانید یک و نیم قرص آسپرین را در دو لیتر آب حل نموده و این محلول را در یک بطری اسپری ریخته و هر سه هفته یک بار از آن بر روی گیاهان اسپری نمایید .

این کار باعث مقاوم شدن گیاهان در قابل بیماری ها خواهد شد . از آن جایی که اسید سالیسیلیکی که در ساخت آسپیرین استفاده شده به طور طبیعی درون گیاهان و در میزان کمتر وجود داشته ، لذا استفاده از آسپیرین علاوه بر افزایش سیستم ایمنی باعث تحریک گیاهان برای گل دادن نیز می شود .

ماهی

ماهی نیز یکی دیگر از مواردی بوده که سرشار از مواد مغذی مورد نیاز گیاهان بوده و شما می توانید با آسیاب نمودن قطعات ماهی کودی تهیه نموده و آن را به خاک بیفزایید .

یکی دیگر از روش های استفاده از ماهی جهت تقویت خاک قرار دادن تکه های ماهی در زیر خاک می باشد البته بهتر است در این روش زیاد از حد آن را عمیق دفن نکنید چرا که ممکن بوده سگ یا گربه ای بوی آن را استشمام نموده و برای یافتن آن باغ شما را حفر نمایند .

خاکستر

خاکستر باقی مانده از آتش، دارای مقدار زیادی پتاسیم و کلسیم و نیز مقدار قلیایی بالایی بوده و به شکوفه دادن و گل دادن گیاهان کمک بسیاری خواهد نمود .

در صورت اسیدی بودن خاک باغ یا باغچه تان ، بهترین کار این بوده که از کمی خاکستر در اطراف گیاهان قرار گرفته در خاک قلیایی نظیر یاس ، بنفشه و رز استفاده نمایید .

Rate this post
مقالات

1 دیدگاه. دیدگاه جدید بگذارید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این زمینه را پر کنید
این زمینه را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.